HIZLI ERİŞİM

Manavgat Altın Susamı


Manavgat Altın Susamı Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvurusu neticesinde 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 23.06.2020 tarihinden itibaren korunmak üzere 26.03.2021 tarihinde 709 tescil numarasıyla Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmiştir.

Manavgat Altın Susamı Pedeliaceae familyasına ait Sesamum cinsi S. İndicum türünde çift çenekli, içerdiği yağ bakımından zengin, dik büyüyen tek yıllık bir bitkidir. Muganlı-57 çeşidi susamdan üretilir.

1450’li yılları Manavgat tımar defterlerinde kayıtlı tahinhanelerden alınan vergilerden, Manavgat’ta susam üretiminin varlığının 1450’lerden daha eskiye dayandığı anlaşılmaktadır. Osmanlı Sarayının sofraları için tahin üretmiş olan Manavgat ilçesinde susam üretimi halkın tarım faaliyetleri arasında önemli yer tutar.

Susam sıcağı çok seven bir yağ bitkisi olduğundan üretimin gerçekleştiği bölgelerde aylık ısı ortalamasının 20 °C’den aşağı düşmemesi, gece ve gündüz sıcaklık farkının az olması ve tohumların çimlenmesi sırasında toprak sıcaklığının 15-20 °C ve daha fazla olması gereklidir. Kumlu-killi alüvyal topraklarda en iyi şekilde yetişir.

Manavgat Nehri Havzası ve Karpuz Çay Havzasında yapılan tarım dolayısıyla Manavgat ilçesinin alüvyal topraklara sahip olması, topraklarının organik maddece zengin, bünye olarak killi-tınlı, pH’ı nötr ya da hafif alkali, mineral maddeler bakımından yeterli ve zengin içeriğe sahip olması Manavgat Altın Susamının ayırt edici özelliklerine katkı sağlar. Ayrıca susamın yetiştiriciliğin yapıldığı mayıs-eylül aylarında ortalama sıcaklığın 20,2- 24,6 °C, gece gündüz sıcaklık farkının az ve 5, 10 ve 20 cm’deki toprak sıcaklığının 25 °C ve üzeri olması Manavgat Altın Susamına uygun yetişme şartlarını sağlar. Özellikle gece ve gündüz sıcaklık farkının az olması yüksek yağ oranının oluşmasında etkilidir.

Susamda kaliteyi belirleyen toplam yağ oranı Manavgat Altın Susamında %50-62’dir. Manavgat Altın Susamı içerdiği yüksek yağ oranının yanı sıra boyutu, rengi ve aroması bakımından ulusal ve uluslararası çapta bilinirliğe sahiptir.

Bu sayfa 21.04.2024 tarihinde oluşturulmuş ve 86 kez görüntülenmiştir.