HIZLI ERİŞİM

Önemli Hususlar


► Çalışmada belirtilen teşvik ve desteklerden yararlanmayı düşünen işletmelerin destek kapsamındaki faaliyetlere başvurmadan önce ilgili destek mevzuatının güncel durumuna bakması son derece önemlidir. Çalışmada, bahsi geçen teşvik ve destekler ile ilgili mevzuatın tamamına yer verilemediğinden, ilgili mevzuatın tamamının incelenmesi önerilmektedir.

Teşvik ve desteklerle ilgili mevzuat sıklıkla revize ve değişikliğe uğradığı için ilgili kurumların (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB, İŞKUR, vb.) web sitelerinden veya online olarak hizmet veren abonelik esasına dayalı çalışan güncel mevzuata sitelerinden faydalanmakta yarar görülmektedir.  

Bu noktada;

– Teşvik ve desteklerden yararlanabilir miyim?

– Hangi oranlarda ve ne miktarlarda destek alabilirim?

– Hibe mi, geri ödemeli, faiz var mı?

– Faaliyetten önce mi sonra mı destek için başvuracağım?

– Nasıl, ne tür belgelerle hangi kuruma başvuracağım?

ve benzeri sorular ilgili teşvik ve destek mevzuatında detaylarıyla bulunabilir. 

► Çalışmada anlatılan teşvik ve destekler haricinde de çeşitli teşvik ve destekler bulunmakta olup, çalışmada en önemlilerine özet olarak yer verilmiştir. İhtiyaç duyulması halinde kurumların web siteleri ve ilgili mevzuatlar incelenmelidir.

► Mevzuat incelemesinde genelde ana esasları belirleyen Tebliğe ek olarak Tebliğle ilgili Usul ve Esaslara ve ilgili Genelgesi’ne bakmakta büyük yarar bulunmaktadır.

► Teşvikler hakkında bilgi almak için Oda personellerimiz Mustafa Nazım GÜZEL ve Ayşegül SARIKAYA’ ya 0(242) 742 83 80 Dahili 124 ve 141′ den ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa 25.04.2024 tarihinde oluşturulmuş ve 51 kez görüntülenmiştir.